2016. január 17., vasárnap

Tökfőzelék

Hozzávalók:

1/2 csomag fagyasztott gyalult tök
1 fej vöröshagyma
olaj
pirospaprika
1 kávéskanál pirosarany
1 kávéskanál gulyáskrém
ételízesítő
1 evőkanál kecsöp vagy sűrített paradicsom
3 gerezd fokhagyma
1/2 csokor kapor
1 kis doboz tejföl
2 evőkanál liszt
pár csepp édesítőszer

Elkészítés:

A kockára vágott vöröshagymát egy kis olajon üvegesre pároljuk, majd adunk hozzá pirospaprikát gulyáskrémet, pirosaranyat, ételízesítőt és kecsöpöt. Felöntjük vízzel és hozzáadjuk a fagyasztott tököt ( a lé lepje el a tököt! ).
Belenyomjuk a fokhagymákat és a felaprított kaprot és addig főzzük, míg a tök megpuhul.
Ekkor a lisztet összekeverjük a tejföllel és behabarjuk vele a főzeléket. A végén pár csepp édesítőszert tegyünk bele, hogy ne legyen túl savanykás.




Töltött paprika

Hozzávalók:

Paradicsomléhez:
1/2 liter jó minőségű paradicsomlé ( legjobb a házi )
140 grammos sűrített paradicsom konzerv ( Lidl )
1 fej vöröshagyma
1 evőkanál liszt
olaj
pirospaprika
pirosarany
ételízesítő
cukor

Töltelékhez:
30 dkg darált sertéshús
1/2 bögre rizs
olaj
4 gerezd fokhagyma
1 húsleves kocka
1 tojás
zabpehely
pirospaprika
majoranna
bors


Elkészítés:

Először a tölteléket készítjük el. A rizst pici olajon megpirítjuk, majd felöntjük fél bögre vízzel. Adunk hozzá egy húsleves kockát és fokhagymapréssel belenyomjuk a fokhagymákat. Amikor a vizet már majdnem magába szívta a rizs, akkor lezárjuk alatta a tüzet és fedő alatt hagyjuk kihűlni. Ezzel tulajdonképpen a rizst félpuhára főztük.
Egy tálba helyezzük a darált húst, hozzá adjuk a kihűlt rizst, a tojást és a fűszereket ( pirospaprika, majoranna, só, bors). Kézzel jól összegyúrjuk és annyi zabpelyhet adunk hozzá, hogy formázható húsgombócokat tudjunk csinálni. A paprikákat megmossuk, kicsumázzuk, és a hegyét keresztben bevágjuk kb. 1 cm hosszan ( így jobban át fog főni a paprika ). A paprikákat betöltjük a töltelékkel, a maradék töltelékből pedig húsgolyókat formázunk, amit lisztben megforgatunk ( így nem fognak főlés közben szétesni ).
Egy nagyobb fazékban kis olajon 1 evőkanál lisztet sercegésig pirítunk, majd szórunk rá pirospaprikát és felöntjük a paradicsomlével. Hozzáadjuk a sűrített paradicsomot az ételízesítőt,pirosaranyat valamint egészben a vöröshagymát, aminek az oldalát pár helyen bevágjuk, hogy jobban kijöjjön az íze. Ízlés szerint cukrozzuk ( kb. 5-7 evőkanál ) és adunk hozzá annyi vizet, hogy viszonylag híg paradicsomlevet kapjunk ( túl sűrű lé nem jó, mert le fog égni főzés közben ).
A fellfort lébe helyezzük a betöltött paprikát és a húsgombócokat, ha szükséges adjunk még hozzá vizet, hogy a gombócokat ellepje. Forrástól számítva 1 óráig főzzük mérsékelt lángon.


Tojásos virslipörkölt

Hozzávalók:

1 fej vöröshagyma
1 evőkanál zsír
1 kávéskanál pirosarany
1 kávéskanál gulyáskrém
1 kávéskanál mustár
1 evőkanál kecsöp
3 pár jó minőségű roppanós virsli
5 keményre főtt tojás
pirospaprika
ételízesítő
bors

Elkészítés:

A megolvasztott zsíron üvegesre pároljuk a felkockázott vöröshagymát, majd megszórjuk pirospaprikával. Felöntjük kb. 2 dl vízzel és adunk hozzá mustárt, kecsöpöt, pirosaranyat, gulyáskrémet és ételízesítőt. Addíg pároljuk, míg a hagyma teljesen megpuhul. Ekkor hozzáadjuk a keményre főtt felszeletelt tojásokat és a felkarikázott virslit. Ha szükséges, akkor öntünk még alá vizet, hogy legyen elegendő szaft. Forrásig főzzük, majd a végén borsozzuk ízlés szerint.
Főzelékekhez remek feltét, de rizzsel vagy tarhonyával tálalva akár főétel is lehet.



2016. január 3., vasárnap

Káposzta dinsztelés

A ledinsztelt káposztát felhasználhatjuk káposztás tésztának,  káposztás hasénak vagy kapucnyiknak ( káposztás táska) is.

Hozzávalók:

1,5 dl olaj
7 evőkanál cukor
1 fej fehér káposzta
2 csapott evőkanál só
bors

Elkészítés:

A káposztát lereszeljük, vagy aprító gépben felaprítjuk majd lesózzuk kb. 2 evőkanál sóval. Hagyjuk állni fél órát, majd nyomkodjuk ki belőle a levet amit eresztett.
Egy nagyobb serpenyőbe ( én WOK-ot használom) beletesszük az olajat és a cukrot és addig főzzük, míg a cukor karamellizálódni kezd. Ekkor rátesszük a kinyomkodott káposztát és átforgatjuk.
( Óvatosan tegyük bele a káposztát, mert fröcsöghet az olaj! )
Öntsünk alá kb. 1/2 liter vizet, és sűrű kevergetés közben kb. egy óra alatt lesz kész a dinsztelt káposztánk.  Ha a víz elpárolgott, de még úgy ítéljük meg, hogy nincsen készen, akkor pótoljuk a vizet. A dinsztelés végére az összes víznek el kell párolognia.

Tipp.: Érdemes egyszerre csinálni egy jó nagy adagot, és kisebb porciókra osztva lefagyasztani.

Olajat és a cukrot feltesszük a tűzre

Így néz ki a karamelizálódott cukor

A kinyomkodott káposztát hozzáadjuk és átforgatjuk, majd vizet öntünk alá

Sűrű kevergetés mellett Kb. 1 óra után lesz készen



Sztrapacska

Hozzávalók:

1/2 kg krumpli meghámozva
kb. 30 dkg rétesliszt ( liszt mennyisége függ a krumpli víz tartalmától)
1 tojás
1 kávéskanál só
25 dkg juhtúró
25 dkg tehéntúró
15 dkg füstölt csemege szalonna
1 nagy pohár tejföl

Elkészítés:

A szalonnát apró kockára vágjuk, és egy serpenyőben pici vizet aláöntve zsírjára sütjük. A zsírt leszűrjük és a pörcöket külön edénybe helyezzük.
A megpucolt krumplit kis lyukú reszelőn lereszeljük, hozzáadjuk a tojást a sót és annyi lisztet, hogy kb. kemény nokedli tészta állagú masszánk legyen. Kávéskanál segítségével forrásban lévő sós vízbe szaggatjuk a sztrapacska tésztát. Amikor a galuskák feljönnek a víz tetejére, akkor leszűrjük és egy kizsírozott jénai tálba kezdjük rétegezni a következők szerint. Egy sor galuska, erre a túrókeverék, majd tejföl és kisült folyós zsír. Ezt a rétegezést addig fojtatjuk, míg a hozzávalók elfogynak. 220 fokra előmelegített sütőben megsütjük, a sütés végén a tetejét meggrillezzük egy picit, hogy megpiruljon.
Tálaláskor tejfölt kínálunk hozzá és a kisült pörcöket szórjuk a tetejére.